Apetyt na Kujawską Tradycję – relacja z wizyty w Kłóbce

462

14 listopada 2023 r., w ramach projektu współpracy “Apetyt na Kujawską Tradycję” zwiedziliśmy Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce. Posileni chlebem z masłem, które ubiliśmy w tradycyjnej kierzynce oraz maślanką, wyruszyliśmy podziwiać obiekty stanowiące przykład dawnej, głównie drewnianej zabudowy wsi, tradycyjne przedmioty i narzędzia związane z życiem i pracą mieszkańców Kujaw i ziemi dobrzyńskiej od końca XIX do lat 30. XX wieku. Po drodze wspólnymi siłami tłoczyliśmy olej z nasion lnu.

Poznaliśmy historię i zwiedziliśmy Kościół przeniesiony do muzeum z Brzeźna, karczmę a także dwór rodu Orpiszewskich z poł. XIX w., w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska – jedyna narzeczona Fryderyka Chopina i muza Juliusza Słowackiego.

Wycieczkę zakończyliśmy obiadem, na którym spotkaliśmy się z partnerem naszego projektu – LGD Dorzecza Zgłowiączki.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za spędzony razem dzień!

Wyjazd został zrealizowany w ramach projektu współpracy pn. “Apetyt na kujawską tradycję“, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”.