Niech Cię Zakole – wizyta studyjna

407

W dniach 7 – 8 listopada 2023 r. Lokalna Grupa Działania „Razem dla Powiatu Radziejowskiego” zorganizowała dla lokalnych liderów powiatu radziejowskiego podróż studyjną po obszarze Doliny Dolnej Wisły. Po drodze do Wielkiej Nieszawki, dzięki opowieściom wiceprezesa zarządu LGD, pana Wojciecha Kotarskiego, poznaliśmy historię miejscowości przez które przejeżdżaliśmy. Było bardzo ciekawie i czasami zaskakująco ????

W Olenederskim Parku Etnograficznym przywitał nas koordynator szlaku Niech Cię Zakole, pan Piotr Lenart. Następnie udaliśmy się na przechadzkę po skansenie zagród olenderskich osadników. Zasiedlali oni tereny zalewowe Doliny Dolnej Wisły od XVI wieku. Architektura i klimat wsi z przełomu XIX i XX wieku otoczonej polami uprawnymi, łąkami, ogródkami i sadami urzekła uczestników. Po obiedzie, Pan Piotr Lenart zaprezentował nam produkt krajoznawczo – kulinarny – szlak Niech Cię Zakole od marzenia do wdrożenia. Omówił także krótkie łańcuchy dostaw „Co z zagrody to na stole na hasło Niech Cię Zakole”. Dzień zakończyliśmy warsztatami i kolacją przy ognisku. Pani Kasia Rymarz nauczyła nas sporządzać „Grzańce leśne i napary – dobre z lasu i z natury” – lipa, sosna, róża, czarny bez, miód, berberys, natomiast dzięki panu Piotrowi mogliśmy skosztować bigoska wg receptury z XVII wieku i bigosu współczesnego na kiszonej kapuście z Bruków Unisławskich z wędzonkami z prawdziwego mięsa ras rodzimych, barszczu cytrynowego oraz prawdziwej polskiej kiełbasy z mięsa rodzimej rasy.

Drugi dzień wizyty rozpoczęliśmy w Zagrodzie Beaty Tomaszewskiej. Wspólnie upiekliśmy bułeczki, przygotowaliśmy sól z ziołami i zjedliśmy pyszny obiad. Ostatnim punktem wycieczki był Zespół Pałacowo – Parkowy w Ostromecku. Zespół rezydencjalny, obejmuje dwa pałace i park, zlokalizowany na skarpie Doliny Wisły w Ostromecku w powiecie bydgoskim. Od 1996 roku jest własnością miasta Bydgoszczy. Stanowi regionalny ośrodek kulturalny i rekreacyjny z wydarzeniami kulturowymi i kulinarnymi. Mieści m.in. muzeum zabytkowych fortepianów, które mieliśmy przyjemność zwiedzić. Na koniec czekała na nas kulinarna uczta czyli dania wykonane przez kuchmistrza Piotra Lenarta.

W wyjeździe uczestniczyło 30 osób – pracownicy biura LGD oraz liderzy organizacji działających na obszarze działania LGD m.in.: Kół Gospodyń Wiejskich, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, stowarzyszeń czy sołectw.

Celem wizyty było pokazanie dobrych praktyk z zakresu wykorzystania lokalnego dziedzictwa kulinarnego, kulturalnego i turystycznego w kontekście przedsiębiorczości opartej na lokalnych zasobach.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nasz wyjazd był tak bardzo udany (w szczególności Panu Piotrowi Lenartowi, jesteśmy pełni podziwu dla jego pasji, zaangażowania i stworzenia wspaniałego przedsięwzięcia), a także wszystkim osobom i organizacjom, które nas gościły i prowadziły zajęcia warsztatowe. Specjalne podziękowania kierujemy do uczestników wyjazdu, bo to dzięki Wam atmosfera była fantastyczna.