Mieszkańcy powiatu radziejowskiego oczekują podniesienia standardu życia w różnych wymiarach. Dla lokalnej społeczności ważna jest możliwość dostępu do wysokiej jakości infrastruktury publicznej.
Niedostosowanie obiektów infrastruktury do wysokich cen energii, potrzeb osób z niepełnosprawnościami, niezadowalające wyposażenie obiektów infrastruktury w nowoczesne urządzenia i niezadowalający poziom zagospodarowania i estetyka centrów miejscowości – między innymi na te problemy będą odpowiadały projekty realizowane w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju. Przedsięwzięcia realizowane w tym zakresie stanowić będą bezpośrednie przełożenie na jakość życia mieszkańców obszaru LGD, poprawę atrakcyjności obszaru oraz wzmocnienie powiązania społeczności lokalnej z obszarem powiatu radziejowskiego.
- Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
Przedsięwzięcie dotyczy inwestycji w ogólnodostępne obiekty publiczne, więc jest dedykowane samorządom lokalnym i ich jednostkom.
Odbiorcami interwencji będą natomiast mieszkańcy obszaru objętego lokalną strategią rozwoju, w tym osoby w niekorzystnej sytuacji (kobiety, osoby z niepełnosprawnościami, osoby poszukujące zatrudnienia), ludzie młodzi, seniorzy, turyści, organizacje pozarządowe.
- Na co Jednostki Sektora Finansów Publicznych (JSFP) będą mogły przeznaczyć dofinansowanie?
Definicja „małej infrastruktury publicznej” została wskazana w Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Pod pojęciem tym kryją się wszystkie operacje niekomercyjne, których koszty całkowite nie przekraczają 1 mln euro. Infrastruktura kulturalna, turystyczna, rekreacyjna lub sportowa? Jeden większy obiekt czy zbiór mniejszych obiektów infrastruktury? – to zależy od pomysłu i zasobów wnioskodawcy.
Wśród możliwych inwestycji znajdą się zatem między innymi: nowoczesne boiska sportowe, place zabaw, siłownie zewnętrzne, skateparki, pumptracki, parki linowe czy zielone ścieżki i inne obiekty, które będą służyły lokalnej społeczności.
- Warunki przedmiotowe otrzymania wsparcia:
W zakresie „poprawa dostępu do małej infrastruktury publicznej” pomoc przyznaje się jeżeli: - operacja służy zaspokajaniu potrzeb społeczności lokalnej;
- infrastruktura będąca efektem inwestycji jest ogólnodostępna i niekomercyjna lub obejmuje obiekty użyteczności publicznej;
- koszty całkowite operacji nie przekraczają 1 mln euro.
- operacja została wybrana do dofinansowania ze środków Lokalnej Strategii Rozwoju,
- operacja będzie zrealizowana w maksymalnie dwóch etapach, w terminie nie dłuższym niż 2 lata od dnia zawarcia Umowy o przyznaniu pomocy i jednocześnie nie dłuższym niż do 30 czerwca 2029 r.
- operacja będzie realizowana na obszarze objętym LSR i jednocześnie na nieruchomości będącej własnością wnioskodawcy lub do której wnioskodawca posiada tytuł prawny do dysponowania na cele określone w Wniosku o przyznanie pomocy przez: okres ubiegania się o przyznanie pomocy na operację, okres realizacji operacji oraz okres związania celem (dotyczy sytuacji, gdy operacja jest inwestycją trwale związaną z nieruchomością).
W przypadku operacji, która obejmuje koszty zakupu i instalacji odnawialnych źródeł energii, suma planowanych do poniesienia kosztów dotyczących odnawialnych źródeł energii nie może przekraczać połowy wszystkich kosztów kwalifikowalnych.
Operacja nie może obejmować budowy lub modernizacji: dróg w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, targowisk, sieci wodno-kanalizacyjnych, przydomowych oczyszczalni ścieków, ani nie może być operacją dotyczącą świadczenia usług rolniczych.
- Forma, wysokość oraz limity pomocy
Lokalna Grupa Działania „Razem dla Powiatu Radziejowskiego” na realizację przedsięwzięcia „Poprawa i rozwój małej infrastruktury publicznej na obszarze LSR” zaplanowała środki w wysokości 500 tys. EURO. - Maksymalny poziom dofinansowania dla JSFP wynosi 75% kosztów kwalifikowalnych zaplanowanych do poniesienia w ramach operacji, z czego pomoc finansowana z EFRROW wynosi maksymalnie 55% kosztów kwalifikowalnych, a pozostałe 20% kosztów kwalifikowalnych ze środków budżetu państwa.
- Minimalna wnioskowana kwota pomocy w ramach jednego wniosku o przyznanie pomocy wynosi 50 tys. zł.
- Kiedy i gdzie szukać ogłoszenia o naborze wniosków?
Nabór wniosków planujemy ogłosić w I kwartale 2025 r. Ogłoszenie ukaże się na naszej stronie internetowej. - Wnioski o przyznanie pomocy będą składane za pomocą PUE, który jest dostępny pod adresem: https://epue.arimr.gov.pl. Polecamy wcześniej zapoznać się z informacją: Konto w systemie teleinformatycznym niezbędne do składania wniosków o dofinansowanie ze środków PS WPR.
- Warunkiem złożenia wniosku za pomocą PUE jest posiadanie przez wnioskodawcę numeru EP (Numer producenta pierwszym krokiem na drodze do ubiegania się o dofinansowanie w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR)).