Zaliczka czy wyprzedzające finansowanie? Formy wsparcia finansowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027

Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oferuje beneficjentom różne formy wsparcia finansowego, w tym zaliczki oraz wyprzedzające finansowanie. Narzędzie te mają na celu zapewnienie płynności finansowej i ułatwienie realizacji operacji.

Z zaliczek oraz wyprzedzającego finansowania mogą skorzystać Beneficjenci interwencji I.13.1 LEADER/Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS). Wnioskodawcy będą mogli się o nie ubiegać w ramach wniosków o przyznanie pomocy w zakresie podejmowania i rozwoju działalności gospodarczej czy też poprawy dostępu do infrastruktury publicznej.
Co ważne, nie można łączyć w ramach jednej operacji zaliczki z jakimkolwiek instrumentem wyprzedzającego finansowania.

Zaliczka

  • Wysokość zaliczki:

Zaliczka jest wypłacana w wysokości nieprzekraczającej 50% kwoty przyznanej pomocy.

  • Warunki wypłaty zaliczki:

Zaliczka jest wypłacana, jeżeli beneficjent wnioskował o jej wypłatę we wniosku o przyznanie pomocy. Może zostać wypłacona jednorazowo lub w transzach. Termin, wysokość i w sposób wypłaty zostanie określony w umowie o przyznaniu pomocy.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekaże zaliczkę na rachunek bankowy wskazany w umowie o przyznaniu pomocy.

Rozliczenie zaliczki odbywa się poprzez pomniejszenie kwoty pomocy lub zwrot nadpłaty przez beneficjenta.

Warunkiem wypłaty zaliczki jest wniesienie przez beneficjenta zabezpieczenia zaliczki w formie weksla in blanco z deklaracją wekslową.

Wyprzedzające finansowanie

Wysokość wyprzedzającego finansowania nie może przekraczać 44% kwoty przyznanej pomocy. Wyjątkiem są beneficjenci będący jednostkami samorządu terytorialnego, które mogą ubiegać się o wyprzedzające finansowanie w wysokości maksymalnie 20% kwoty przyznanej pomocy.

Wyprzedzające finansowanie jest wypłacane, jeżeli beneficjent wnioskował o jego wypłatę we wniosku o przyznanie pomocy. Może zostać wypłacone jednorazowo lub w transzach. Termin, wysokość i w sposób wypłaty zostanie określony w umowie o przyznaniu pomocy.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekaże wyprzedzające finansowanie na rachunek bankowy wskazany w umowie o przyznaniu pomocy.

Rozliczenie przekazanego wyprzedzającego finansowania polega na pomniejszeniu kwoty pomocy przysługującej do wypłaty na podstawie wniosku lub wniosków o płatność, o kwotę przekazanego wyprzedzającego finansowania.

Zabezpieczenie wyprzedzającego finansowania obejmuje całkowitą kwotę wyprzedzającego finansowania wynikającą z umowy o przyznaniu pomocy i jest ustanawiane do dnia rozliczenia tej kwoty w formie weksla niezupełnego (in blanco) składanego wraz z deklaracją wekslową.

Zarówno zaliczki jak i wyprzedzające finansowanie mogą pomóc i przyspieszyć realizację projektów przez Beneficjentów. Szczegółowe zasady pozyskania i rozliczenia zaliczek i wyprzedzającego finansowania znajdują się w dokumencie Wytyczne podstawowe w zakresie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

Scroll to Top
Skip to content